Hudba a zpěv

 

"Michael byl ztělesněním hudby."

Slash, kytarista Gun ´n´ Roses

 

 

"Michael byl hudba. Ztělesňoval hudbu."

Kenny Ortega, režisér připravovaného turné This Is It

 

 

"Hudba je mantra, která tiší duši... je to něco, co naše tělo musí mít. Je důležité pochopit sílu hudby."

Michael Jackson

 

 

"Lidé se mě ptají, jak dělám hudbu. Říkám jim, že do ní vstupuji. Je to jako vstoupit do řeky a připojit se k proudu. Každý okamžik v řece má svou píseň. Já tedy stojím v okamžiku a poslouchám.

Co slyším, není nikdy stejné. Procházka lesem přináší lehkou, rytmickou píseň – listy šumí ve větru, ptáci cvrlikají, veverky hubují, větvičky praskají pod nohama a tlukot mého srdce to vše spojuje. Když se člověk připojí k proudu, hudba je uvnitř i vně a obě spolu souznějí. Pokud budu moci naslouchat okamžiku, vždy uslyším hudbu.

Michael Jackson ve své knize Dancing the Dream (Tanec jako sen)

 

 

"Písně za vámi prostě přijdou. Stvoří se samy. Jsem jen zdrojem, skrze který přichází. Je to nádherná věc, velice duchovní. Je to, jako byste stáli pod stromem a chytali padající list. Je to tak krásné. Vstoupí do mé hlavy a já se třeba můžu někde procházet, sedět na lavičce v Disneylandu nebo kdekoli a jíst buráky, nebo můžu být ve sprše a nebo se probudit, jako se mi stalo u We Are The World, a píseň mám prostě ve své hlavě - celou kompozici. (..) Pak utíkám ke kazeťáku a vše nadiktuju. Pusou se snažím předvést, co by měl každý nástroj hrát. Hlavní je dostat přesně to, co slyšíte v hlavě, na pásek."

Michael Jackson u výpovědi soudu, 1993

 

 

"Slyší veškeré zvuky a celé aranžmá v hlavě. Slova doplní později. Dokáže tu hudbu vyjádřit svým hlasem jako nikdo."

Bill Bottrell, producent

 

 

"Proces psaní písní je něco, co se dá těžko vysvětlit, protože to je velmi duchovní. Je to, uh... Máte to už v rukách Boha a jako by to už bylo napsáno. To je skutečně pravda. Jako by to už bylo celé napsáno dříve, než se narodíte a vy jste ve skutečnosti pouze zdroj, skrze který píseň přichází. Opravdu. Protože vám celé (písně) spadnou přímo do klína. Nemusíte o tom příliš přemýšlet. A já se někdy cítím provinilý za to, že se podepíšu k písním, které - napíšu, zkomponuju, zaznamenám, napíšu slova, vytvořím melodii, ale stále to je... je to dílo Boha."

"Nevěřím ve stylizaci nebo značkování hudby. Myslím si, že dobrý umělec by měl být schopný vytvořit jakýkoliv styl, formu... cokoliv od rocku přes pop, folk, gospel, spirituál k prostě skvělé hudbě, kterou si může zazpívat každý, od irského farmáře po dámu, která drhne záchody v Harlemu. To nejdůležitější je, že si jí můžete zapískat a zabroukat."

 Michael Jackson, online audio chat, 26.října 2001

 

 

"Michael vnímal hudbu nejen jako pocitovou záležitost, ale také jako ´vědu.´ Od chvíle, kdy jsme se přestěhovali do Bowmont Drive, začal se věnovat studiu kompozice. Snažil se pochopit skladbu cizích písní, stejně jako se vědec pokoušel porozu mět lidské DNA. Společně jsme si vždy naladili kteroukoli stanici vážné hudby, kterou jsme v rozhlase našli, naslouchali struktuře skladby a ´vnímali´jakou barvu, náladu a emoci každý z nástrojů vytváří.

´Hudbu je třeba vidět, nejen ji slyšet,´ říkával. Slyšet brnkot klavíru a vidět déšť. Slyšet anglický roh, a vidět vycházet či zapadat slunce. Slyšet, jak na cello hraje smyčec, a vidět tajemství či smutek. Slyšet píseň, vidět příběh.

Michaelovou oblíbenou hudební skladbou byl čajkovského Louskáček, zbožňoval však mnoho klasických děl, to, jak pozvolna začínali smyčci, rozkošatěli se v coci dramatického či svižného a znovu se zklidnily. Tato struktura - forma A-B-A - byla čímsi, co jsme neustále pitvali. A tato inspirace vážnou hudbou se jako červená nit táhne řadou jeho písní, protože jeho silnou stránkou byla schopnost skloubit melodickou strukturu a a výtečný lyrický obsah s rytmem, jemuž propůjčil popový nádech.

Až budete příště poslouchat Heartbreak Hotel či Dirty Dianu, povšimněte si klasické linky, která se jimi táhne: instrumentace, které ppoužil ke zvýraznění děje. Poslouchejte v obou těchto písničkách cello a dojem, který vytváří. Anebo si poslechněte úvodní sled akordů v Thrilleru, jaké buduje napětí, jaký z toho čiší děs. Michael si vždy přál, abyste jeho hudbě naslouchali, zavřeli oči a vše si v duchu představili."

Jermaine Jackson ve své knize You are not alone Michael

 

 

"We Are the World jsem napsal Lionelem Richiem po zhlédnutí smutných televizních záběrů hladovějících lidí v Etiopii a Súdánu. Zhruba v téže době jsem požádal svou sestru Janet, aby se mnou šla do místnosti se zvláštní akustikou, totiž do šatny u koupelny. Zazpíval jsem jí tam jeden motiv, jen pár not v rytmu. Nebyly to žádné verše nebo něco podobného, jen jakési pobrukování z hloubi hrdla.

Pak jsem se jí zeptal: ´Janet, co si představuješ, když slyšíš tyhle zvuky?´ A ona odpověděla: ´Umírající děti v Africe.´

´Máš pravdu. Jen opakuji, co mi diktuje má duše.´ Janet odpovděla: ´Já v tom poznávám, že mluvíš o Africe. Vyprávíš o umírajících dětech.´

Takhle vznikla skladba We Are the World. Stačí jít do temné místnosti a nechat zaznít pár not. Myslím, že zpěváci by to měli dokázat. Měli bychom dokázat vyvolat zpěvem to, co chceme, i pouze v temné místnosti bez všech těch vizuálních triků. Vlivem televize jsme o hodně přišli. Měli bychom dojmout lidi i bez všech těch pokročilých technologií, bez obrázků. Prostě jen čistým zvukem."

Michael Jackson ve své knize Moonwalk

 

 

"We are the World je jedna z mých nejoblíbenějších písní, které jsem vytvořil. Jsem na ní hrdý. Zasáhla mnoho lidí, dotkla se mnoha lidí. Má sekretářka mi volala, když jsem byl v autě a řekla mi, ať ladím rádio. A když jí hráli všechny ty rádiové stanice, bylo to jako modlitba. Měl jsem v očích slzy."

Michael Jackson, chat 1995

 

 

Přichází čas

Kdy potřebujeme nějakou výzvu

Kdy se svět musí sjednotit


Umírají tu lidé

A to je čas podat ruku životu

Největšímu daru ze všech.
 

Nemůžeme jít dál a stále předstírat,

Že někdo někde brzy udělá změnu

Všichni jsme částí nesmírné, velké boží rodiny


A pravda, kterou znáš je, že láska je všechno, co potřebujeme

 

My jsme svět, my jsme děti

My jsme ti, kteří dělají den jasnějším

Tak začněme dávat
 

Michael Jackson v písni We Are The World / My jsme svět

 

 

 "Nikdy si jen tak neřeknu: ´Teď si sednu a napíšu nějakou písničku´. Píšu to, co mě zrovna napadá, to, co zrovna cítím nebo čím si zrovna procházím. Vždy se snažím zachytit ten moment, tu emoci, ať už jde o cokoli. Občas mi je to až blbé podepsat se pod nějakou skladbu, protože to vlastně pochází z jiného zdroje. Nepřipadám si jako autor těch písní, spíš jen nástroj, který má ty písně přivést na svět. Ty písně si nevybírám já, ony si vybírají mě."

"Nevynucuji si to, nechávám přírodu, aby udala svůj směr. Věřím, že vše je už tady ještě předtím, než se narodíš a potom ti to spadne přímo do klína. Někdy se cítím provinile, že se podepíšu pod nějakou píseň - ´napsal Michael Jackson´- protože je to jako kdyby jí nebesa vytvořila už dřív.

Abyste byli dobří spisovatelé, nemusíte se orientovat jen na dokonalé psaní. Musíte tomu dodat něco navíc. Nechat Boha vstoupit. Když napíše něco, o čem vím, že je správné, kleknu si a děkuji Bohu.

Stále píšu. Když cítíš, že je něco správně, je to jako těhotenství – dojme tě to, cítíš, že z tebe chce něco ven – a pak se to stane! Je to jako exploze něčeho krásného, je to vesmír, ve kterém se můžete procházet s 12 notami."

Michael Jackson

 

 

"Jednoho rána MJ přišel v hlavě s novou písní, kterou napsal přes noc. Zavolali jsme kytaristu a Michael mu zapíval všechny akordy a noty. Tady je první nota, druhá nota, třetí nota... Tady je první akord, druhý akord, třetí akord... atd. Byli jsme svědky upřímného a hlubokého hlasového vystoupení, živě v kontrolní místnosti přes SM57. Zazpíval nám celé uspořádání doprovodné hudby, každou část. Steve Porcaro mi řekl, že byl jednou svědkem toho, když toto Michaela Jackson dělal s hudbou. Všechno měl ve své hlavě, soulad a všechno. Ne jenom nějakých osm taktových smyček. On prostě zazpíval celé kompletní uspořádání s pauzami a výplněmi do maličkého nahrávače.

Na jednom místě se Michael zlobil na jednoho z producentů projektu, protože s někým zacházel špatně. Než aby ztropil scénu a vyhodil ho, Michael si ho nechal zavolat na místo, kde úřadoval a jeden chlápek z ochranky mu hodil do tváře koláč. Další akce nebyla třeba...

Smazal jsem (omylem) nahrávku kláves, kterou dělal jednou v noci. Ráno přišel, nahradil jí a nikdy o tom nepronesl ani slovo..."

Hudební inženýr o nahrávání ve studiu
 

 

"Myslím, že když jsem se zamilovala do jeho hudby, zamilovala jsem se i do něj... on byl jeho hudba každá nota, každé "ooo" and "ah" and "hee hee".

Fanynka

 Michael Jackson předvádí, jak skládá hudbu (české titulky - MJJcz):

 


"Michael může zpívat před stotisícovým davem, ale před třemi lidmi je to pro něj obtížné. Seděli jsme ve studiu a on mi měl zazpívat novou písničku. Musel jsem zavřít oči a otočit se, aby vůbec začal."


Quincy Jones

 

 

"Je pozoruhodné, co vyžaduje odvahu a co nikoliv. Když vstupuji na scénu před tisíce lidí, necítím se být statečný. Daleko víc odvahy je třeba k vyjádření svých skutečných pocitů jedné osobě. To vyžaduje opravdovou odvahu, odvahu být důvěrný."

Michael Jackson ve své knize Dancing the Dream (Tanec jako sen)

 

 

"Často z legrace říkám, že jsem nikdy nikoho nežádal o to, abych mohl zpívat a tancovat. Ale ona je to pravda. Když otevřu ústa, vychází hudba. Cítím se touhle schopností poctěný. Každý den za to děkuji Bohu. Snažím se kultivovat to, co mi On dal. Cítím, že jsem veden k tomu dělat to, co dělám.

Jsem tady, abych zpíval. Tímto životu přispívám, tím, že dělám to co dělám a vkládám do toho své srdce. Cokoliv dobrého můžu učinit, udělám to. Miluju lidi a hrozně rád je dělám šťastné.

Pro mě není nic důležitějšího, než snažit se dávat lidem štěstí, zkusit je osvobodit od jejich problémů a ulehčit jim jejich úděl. Chci, aby na konci mého představení říkali: ,Bylo to úžasné, chci jít znovu. Moc jsem si to užil.´ To je všechno, o co mi jde."

Michael Jackson

 

"V hudbě je poselství, je to víc než jen tlukot a rytmus."

 Michael Jackson

 

 

"Jeho hudba měla extra vrstvu nevysvětlitelného kouzla, které nejenže vás nutilo tančit, ale vpodstatě jste díky němu měli pocit, že můžete létat." 

Madonna

 

 

‎"Michaela hudba je magická, ale ne ve smyslu triků, protože nelže. Je dynamicky upřímná, odhaluje nám naše vlastní já. Kvůli Michaelovi znovu věříme našim dětským příběhům a tato prostota jej ctí. Dnes je vidět svět bezelstnýma očima považováno za slabost nebo poblouznění, zatímco užaslý pohled je nejkrásnější překlad naší lidskosti. Ve společnosti, kde city ztratily mnoho ze své opravdovosti, poté, co udělal převrat, vykřikuje pravdu. Měli jsme štěstí být nablízku anděla. Tvůrce. Samorostlého autora, který měl Lizstovu extázi, Chopinovu citlivost a Ravelovu úzkosltlivost."

Tatula J. Furbies

 

"Na svém pozemku mám strom, často na něj lezu a sedím tam sám, jsem klidný, tichý a medituji. A velmi často mi Bůh dá tvůrčí jiskru, kterou potřebuji k tomu, abych dělal práci, ve které vynikám."

Michael Jackson o svém ´Dávajícím stromu´

 

 

"Je pro mě těžké připsat si zásluhy za písně, které píšu, protože jsem vždycky cítil, že jsou utvořeny někde nahoře nad námi. Jsem šťastný, že jsem nástroj, skz něhož hudba plyne. Jsem pouze zdroj, skrz kterého to přichází. Nemohu si za to vzít zásluhu, protože to je Boží práce. Používá mě pouze jako posla...

Michael Jackson, Ebony/Jet interview, 2002 

 

 

 "Jsem zavázán svému umění. Věřím, že veškeré umění má za základní cíl jednotu mezi materiálním a duchovním, lidským a božským. Věřím, že právě to je důvod pro existenci umění a toho, co dělám. Jsem šťastný, že jsem nástroj, skze který proudí hudba.

Hluboko uvnitř cítím, že tento svět, ve kterém žijeme, je obrovský monumentální symfonický orchestr. Věřím, že v prvotní formě celého stvoření je zvuk a to ne pouze náhodný zvuk, ale hudba. Slyšeli jste výraz ´hudba sfér´? V Evangeliích se píše: ´A Bůh stvořil člověka z prachu země a vdechl do něj život a člověk se stal žijící duší.´Ten dech je pro mě hudba života a ta prostupuje každičké vlákno stvoření.

Stejný zázrak intervalů a biologických rytmů, který se ozývá z architektury mé DNA, řídí také pohyby hvězd. Stejná hudba, která upravuje rytmus ročních období, tep našich srdcí, migraci ptáků, odliv a příliv oceánů, cykly růstu, vývoj a rozpad. Je to hudba, je to rytmus.

Mým cílem v životě je dát světu to, co mi bylo dáno - extázy božské jednoty skrze mou hudbu a můj tanec. To je můj cíl, to je, proč jsem tady."

Michael Jackson

 

 

"Vždy chci dělat hudbu, která inspiruje a ovlivňuje další generaci. Chcete, aby to, co vytvoříte, žilo, ať už je to socha, malba nebo hudba. Jak řekl Michelangelo: ´Vím, že tvůrce odejde, ale jeho práce přežije. Proto, abych unikl smrti, snažím se ke svému dílu připoutat svou duši.´ A tak to cítím. Dávám do své práce vše. Chci, FEEL BELIEVE by: Michael Jackson(Michael Jackson write this in the late 1970’s about writing and composing a song)LET THE SONG WRITE ITSELF LET IT TELL YOU WHAT TO WRITEWHAT INSTRUMENT TO USE WHAT MELODY SHOULD BE USE LET THE FEELING BE YOUR GUIDEFEEL, FEEL, FEEL AS THOUGH A PROPHET WRITING THROUGH THE THOUGHTS OF GODHIS PENMANSHIP, HIS THOUGHTS FEEL, FEEL, FEELFEEL, FEEL, FEEL “BELIEVE”THE FORCE,MJ________________________________________________________________Michael never really give credits to himself when he was writing his songs. In most of his interview he always tell that his songs just pops into his head and like it was created somewhere in the universe. It was God whom he always give credits to all his artistic works. A true genius, Michael our inspiration.@MJJHero as you requested. :)aby prostě žila."

 

Michael Jackson

 

 

 

 

"Pociťuj. Věř.

Nech píseň, ať se napíše sama, nech jí, ať ti řekne, co psát, jaký nástroj použít, jaká melodie by se měla použít, nech své pocity, ať tě vedou, pociťuj, pociťuj, pociťuj, stejně jako prorok, který píše díky myšlenkám na Boha. Jeho krasopis, Boží myšlenky. Pociťuj, pociťuj, pociťuj, pociťuj, pociťuj, pociťuj, VĚŘ síle."

Michael Jackson o tom, jak psát hudbu, 70 léta:

 

 

 

 

 

 

 


 

Michaelova zřejmě nejoblíbenější píseň: Faunovo odpoledne od Claude Debussyho

Další z jeho oblíbených písní: Louskáček od P. I. Čajkovského

Milovaná píseň Smile od Charlie Chaplina:

Smile v Michaelově podání:

Michael nahrává hudbu ve studiu:

Michael Jacskson předvádí, jak skládá hudbu (české titulky)

V roce 1993 byl Michael Jackson zažalován kvůli autorství tří písní - The Girl Is Mine, Thriller a We Are the World. Zde je fascinující část jeho výpovědi u soudu, kde popisuje, jak napsal písničku The Girl Is Mine. Není snad ani nutno říkat, že případ vyhrál. Michaelovi nebylo ten den dobře. K soudu přišel přímo od zubaře, kde absolvoval nějaký větší zákrok.

 

„Celá šedesátá léta se Simonem a Garfunkelem, The Beatles a Motownem jsou pro mě tím nejlepším hudebním obdobím v celé historii, protože to byly opravdové písničky. Opravdu dobré písničky. Dnes, když má skladatel úspěch, propaří zbytek života, slaví, a na psaní zapomene. Nemají žádnou disciplínu, jen zbytek života paří. Tenkrát se lidé neustále snažili a neustále přicházeli se skvělými věcmi."

Michael Jackson

 

 

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com