Hlas

Michael Jackson měl jeden z nejlepších hlasů v současné hudbě. Jeho tempo hlasu bylo přirozené. Měl schopnost zpívat ve stacattu a zapívat soubor rytmů v perfektním časování. Nejlepší nahraný příklad je titulní píseň z jeho alba Off The Wall z roku 1979.

Podle Setha Riggse, Jacksonova hlasového poradce, měl Michael do poloviny 80. let rozsah 3,5 či 3,6 oktáv, tedy 44 not. V 90. letech Riggs řekl, že Michaelův hlasový rozsah se rozšířil na 4 oktávy. Které noty byl schopen zazpívat se podle jednotlivých zdrojů trochu liší, nejčastěji se uvádí E2 - B6. Nezpíval ve falsettu, jak se mnoho lidí domnívá. Samozřejmě ho také používal, ale tohle je rozsah, který dokázal zazpívat plným hlasem. S přibývajícím věkem mu přibyly další nižší noty, aniž by přišel o ty nejvyšší.

Mezi lety 1971 a 1975 se jeho hlas změnil z chlapeckého sopránu k vysokému tenoru a Michael Jackson také začal užívat tzv. "hlasové škytání" (něco jako lapání po dechu), což mělo v písních podněcovat jisté emoce, vzrušení, smutek nebo strach. Hudební kritici ho nazvali oslnivě obdařeným vocalistou a časopis Rolling Stone přirovnal jeho hlas k bezdechému, zasněnému zajíkání Stevieho Wondera. Jeho tenor také posoudili jako mimořádně krásný. Michael používal také spinto, kontratenor, baryton.

V roce 1982, po vydání Thrilleru, Rolling Stone píše, že jeho plně dospělý hlas je zabarvený smutkem, v roce 1987, po vydání alba Bad, se v něm objevily nové prvky, a v 90. letech se jeho hlas dokáže chvět úzkostí, neštěstím či klesat na zoufalý šepot, aby se vzápětí změnil na klidný a jemný tón. V roce 2001 pak magazín Rolling Stone komentuje, že na novém albu Invincible Michael Jackson nádherně vyjádřil rytmus skladby a vibrační vokální harmonizaci. Nelson John shrnul jeho hlas jako milost, agresi, vrčení, přírodní dětinskost, falsetto i jemnost - tato kombinace z něj činí předního zpěváka.

 

Hlasový rozsah nejlepších světových zpěváků:

 

www.concerthotels.com/worlds-greatest-vocal-ranges

 

Hlasový rozsah Michaela Jacksona:

 

 

Michaelovo hlasové rozcvičování se Sethem Riggsem (po telefonu) z roku 1994:

 

 

Michaelův beatbox:

 

Píseň Got to be there acapella z roku 1971, kdy je Michaelovi 12 nebo 13 let:

 

Píseň Butterfies z alba Invincible acapella:

 

Komentáře: Hlas

Piča Freddie Mercury

Vladimír Putna 22.12.2018
Freddie Mercury měl ve skutečnosti 3 oktávový hlasový rozsah plným hlasem falset nepočítám, naproti tomu Michael Jackson měl 4 oktávový hlasový rozsah plným hlasem borci, to je prostě fakt a na internetu to rozebírá jeden rockovej zpěvák takže já tomu úplně bez výhrad a úplně na sto procent věřím!

miluju te

kristyna 12.06.2017
moc tě miluji a doufam že ty mně taky si sjinou ženou napiš

miluju te

kristyna 12.06.2017
moc tě miluji

ma

monika kubínová 15.05.2016
milujutě moc

Jackson

Prince 31.01.2013
Podívej se na píseň od Jacksona Giv into me.Rozsah měl v 80 letech 3.6+ oktav později v 90 letech čtyři oktávy což je u mužů rekord.Umí zazpívat vše od pomalé jemné písně až po rokovou tvrdou hudbu.Jackson dokáže zazpívat i ty nejvyší tóny,americký časopis jej označil za nejlepší zpěvácký hlas všech dob.Dát 4 oktávy s jeho tancem to je jako běžet maratón do kopce,dávat 4 oktávy při jeho tanci,to nejde napodobit,nedokáže to nikdo.Nechci nějak snižovat Freddieho kvality,je to velký zpěvák,ale Michael je ještě daleko výš,ze všech nejvýš.Jackson nemá obdoby.

opera

Peto 26.11.2012
Presne.....zober si, ze by Jackson spieval operu.....Barcelona :) mohol by tam robit akurat chlapcensky doprovod......skor sa hodi na jemnost prejavu, Freddie mal aj patricnu silu hlasu, jeho hlas bol viac multifunkcny.....ale obaja su originalni a hlavne skladatelia, nehovoriac o spevakoch

tak tak

Karin 26.11.2012
Myslim si, ze o tom nikto nepochybuje.....aj ked Michael ma svoje kvality, ale skor by som ho zaradil do detskych hlasov :)

hlas

radka 11.10.2011
čili Michael zazpívá dvoučárkované nebo říčárkované b? jinak pojem střední C neexistuje je to c1 a to E bude patrně kontra

Re: hlas

Kiwi 29.10.2011
Opravím to, díky.

Re: hlas

Vladimír Putna 11.06.2012
Chlapče,moje mamka která má hudební sluch, mi řekla že střední C existuje,
a to zazpívá jedině Michael Jackson, to by nevyzpíval ani Freddy Mercury.
1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com