Začátky

Otázka (chat 1995): "Jak jsi se dostal k hudbě?"

Michael Jackson: "Nemyslím, že mohu odpovědět, aniž by to neznělo filozoficky. Nikdy jsme neměli taneční nebo hudební lekce. Měli jsem rodinu, která pořád zpívala. Sledovali jsme televizi. Bavili jsme sami sebe... dali jsme z obývacího pokoje pryč nábytek a tančili jsme. Myslím, že se prostě narodíš s darem a jsi nucen tvořit. Takhle jsem to vždycky cítil. Pamatuju si, když jsem byl opravdu malý, že venku pršelo a my jsme vymýšleli písničky. Janet a já jsme hráli hru na psaní písní, zatímco jsme myli nádobí... zatímco jsme uklízeli. Myslím, že moc dětí to dneska nedělá. Byl to náš osud."

 

"Vzpomínám si, že jako děti jsme – můj bratr Randy, Mike a já – měli v domácnosti hodně práce. Po večeři jsme museli uklidit kuchyň. Tak jsem si všichni vzali práci. Já myla nádobí, Mike zametal podlahu, Randy utírat povrchy a takhle jsme tvořili hudbu. Vytvořili jsme píseň, melodii. Vytvořili jsme slova. Zpívali jsme trojhlasně. Byla to taková legrace. Udělali jsme si to zábavné. Měli jsme dobré časy.” 

"Kdyby byl Michael barva, nebyl by jedna barva, ale všechny barvy. Představoval toho pro mě tolik. Když jsme vyrůstali, byli jsme si hrozně blízcí a nepamatuju si nic jiného, než dobré časy. Byli jsme si hrozně moc blízcí, když jsme vyrůstali. Někdy byl mým učitelem. Někdy byl mým nejlepším přítelem. Někdy byl mým bratrem. Někdy byl mým producentem nebo partnerem při psaní. Sedávali jsme spolu a vytvářeli písně jen tak, pro zábavu. Dělali jsme žerty, malé hloupé melodie, které během života nikdy nezapomenete."

Janet Jackson, Michaelova sestra

 

 

"Mé první vzpomínky na maminku jsou jak mě drží a zpívá písně jako You Are My Sunshine a Cotton Fields. Vždy měla krásný hlas. Domnívám se, že jsem svou schopnost zpívat dostal od své matky a, samozřejmě, od Boha."

 Michael Jackson

 

 

Rabín Schmuley: Jak si vysvětlujete neuvěřitelný talent ve vaší rodině?

Katherine Jackson: No, vždycky jsem milovala hudbu. Můj manžel taky. Když jsme já a moje sestra byly mladé, tak jsme zpívávaly a můj otec pochází z Indiany... východní Chicago v Indianě. Tam jsem vyrostla. Otec měl vždy naladěnou rádiovou stanici - neměli jsme v té době televizi - měli jsme naladěnou stanici "Supper time frolic". Bylo tomu tak každou noc a bylo to všechno západní country.

On (její otec) dal mému synu Titovi kytaru. Poté co jsem se vdala a přestěhovala do Gary, můj otec koupil Titovi kytaru jako dárek. A kluci co dělali, poté co dostali televizi, koukali kdykoliv davali "Temptations" to bylo v 60 letech. Opravdu to začalo, když jsem s nimi zpívala.

Rabín Schmuley: To jsem nečetl. Vy jste s nimi zpívala?

Katherine Jackson: To jste nečetl? Ano, (ale) ne, ne, ne profesionálně. 

Rabín Schmuley: Ne, chápu. Doma..

Katherine Jackson: Když byli malí, když byli velmi mladí. Myslím, že Michael tou dobou ještě ani nebyl na světě....Museli jsme platit za měsíc televize, víš, jak to koupíš a pak platíš tolik měsičně. A naše televize se pokazila, sněžilo, byla zima a neměli jsme...děti neměly co delat. Takže jsme zpívali písničky. Byly to písničky jako "Old Cotton Field Back Home". Nevím, jestli se ti líbí tyto lidové písničky. A s manželem jsme ještě před svatbou zpívávali jen tak kolem domu a nic nedělali. Vždycky jsme milovali hudbu a manželova rodina byla velmi hudební. On hraje na harmoniku - hrával, a na kytaru a jeho bratr hral na saxofon a další bratr na trombon a můj táta na kytaru, takze my milujeme muziku a hádám, že to vyšlo odsud.

Rabín Schmuley: Takže to nevidíte jako něco genetického?

Katherine Jackson: No, mohlo by to být, protože můj děda nebo praděda - řekla bych děda - máma mi říkala historky o tom, jak zpíval z dřevěného okna a mohl jsi slyšet, jak se jeho hlas rozléhá krajinou. Tam se nedalo nic jiného dělat. Byla to nejlevnější věc, jak mohl člověk zabavit sebe a svou rodinu, protoze černé rodiny neměly v té době moc peněz, tak se bavily muzikou. Kytary a harmoniky.

 

První písnička, kterou Michael Jackson zpíval v 6 letech na veřejnosti, je Ain´t No Mountain High Enough. První písnička, kterou v 9 letech (prosinec 1967) nahrál, je Big Boy:

 

 

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com