O rasismu

 

 

Michael Jackson: "Nerozumím rasismu. Moje máma - a ona je anděl a svatá - vycházela z obchodu, bylo to blok od mého domu v Encinu a byla ve svém Mercedesu. A moje maminka miluje každého, a tenhle bílý muž zakřičel: ´Vrať se do Afriky, ty negře!´ Tak strašně mě mrzelo, že se to mámě stalo... nebylo to víc než před 5ti lety, protože záviděl. A znám příběhy svých bratrů, kteří vyjdou ze svých Rolls-Royců, zamknou a když se vrátí zpět, zjistí, že jim někdo objel auto klíčem - protože ho řidil černoch.

Já prostě všechno tohle nesnáším, protože barva kůže nemá vůbec nic společného s charakterem. Miluji židovské děti a německé děti a asijské děti a ruské děti. Jsme všichni stejní a ja mám dokonalou hypotézu, jak to dokázat. Vystupuji ve všech těch zemích a oni všichni pláčou ve stejném okamžiku show. Smějou se ve stejném okamžiku. Jsou hysteričtí ve stejném okamžiku. Omdlévají na stejném místě. Máme všichni stejné rysy. Protože jsem slyšel, že Rusové jsou namyšlení a Němci nemají pocity a emoce. Na mých koncertech byli stejně emotivní... možná i víc. Nekteří z mých nejvíce milujicích fanoušků jsou z Německa a Ruska. Budou stát venku v zimě a dešti, aby mě zahlédli. Křičí: ´Chceme uzdravit svět, milujeme tě´ a to jsou mladí lidé, víš, kteří nemají nic společného s válkou a všema těma šílenostma. Oni jsou jiní, víš, nová rasa je jiná. Jsou úžasní. Cítím se jako obyvatel světa. Nemůžu si vybrat stranu, proto z tohoto důvodu nesnáším říkat: ´Jsem Američan´."

Rabín Schmuley: "Myslíš si, že protože jsi byl první nehorázně úspěšný a slavný černoch, ovlivnilo to tvou kariéru nad hranice? Byli některé nespravedlivé věci, co lidé udělali, částečně rasistické, tak jak to zažila tvá matka?"

Michael Jackson: "Ano, protože přede mnou jsi měl Harryho Belafonta, měl si Sammy Davise Jr., měl si Nata King Cola. Měl jsi je jako baviče a lidé je milovali. Ale neobdivovali je. Lide kvůli nim neplakali a neříkali jim: ´Miluju tě a chci si tě vzít,´ nezažili lidi trhající si oblečeni a všechnu tu hysterii a křik. Nehráli na stadionech. Byl jsem první, kdo prolomil bariéru, kdy bílé dívky, skotské divky, irské dívky křičely: ´Miluju tě, chci tě...´ a mnoha bílým mediím se to nelíbilo. Kvůli tomu jsem to měl těžké, jsem průkopník a proto začali s historkama jako: je divnej, je gay, spí v kyslíkové komoře, chce koupit kosti sloního muže... cokoliv, co by lidi ode mě odvrátilo. Zkoušeli, co jen mohli. Každý, kdo by si prošel tím, co já, by byl mrtvý, jako feťák.

Rabín Schmuley: "Co ti dodalo sílu?"

Michael Jackson: "Víra v děti, víra v mladé lidi, víra, že Bůh mi tohle dal z důvodu, abych pomohl svým dětem."

 

  

"Samozřejmě, že byl rád, že je černý. Měli jsme sešlosti, na kterých jsme jen tak relaxovali a on říkával: ´Jsme černí a jsme nejtalentovanější lidé na tváři země.´ Vím, že ten muž miloval svou kulturu, miloval svou rasu, miloval své lidi."

Teddy Riley, producent

 

"Vzpomínám si, že kdysi dávno, nebylo mi víc než 6 nebo 7 let, jsem v Indianě snil o tom, že chci být bavič, umělec. V noci jsem spal a máma mě budila: ´Michaeli, Michaeli, James Brown je v TV.´ Vyskočil jsem z postele a křičel jsem spolu s ním, prožíval jsem každou otočku, každý obrat, každý náraz, všechno... A taky tam zrovna byl Jackie Wilson... obrovský talent. Je opravdu smutné vidět, že tito umělci a průkopníci skutčně platí za své... dali světu tolik radosti a systém milionových nahrávacích společností, to není vždy tak, jak o tom mluví. Postaví dům, utratí spoustu peněz, koupí spoustu aut a mají spoustu hloupých omluv. To se nedá srovnat s tím, co vytvořili umělci. Chci jen, abyste věděli, že tohle je opravdu důležité, to, za co bojujeme, protože už jsem unavený z toho, jak tisk manipuluje se vším, co se děje v této situaci (rasizmus v náhrávacím průmyslu). Neříkají pravdu, jsou to lháři. A pozměňují historické knihy. Naše historické knihy nejsou pravdivé, jsou to lži. Potřebujete to vědět. Musíte to vědět.

Všechny formy populární hudby, od jazzu přes hip-hop a bebop k soulu a různé tance jako catwalk, jitterbug, charlestone či break dance - všechny tyto formy černého tance... Co je důležitější, než dát lidem nějaký únik, tím únikem myslím zábavu, co by to bylo bez písní a tance, radosti, smíchu a hudby? Tyhle věci jsou velice důležité, ale když jdete někam do knihkupectví, nevidíte na obálkách někoho černého. Vidíte, Elvise Presleyho, vidíte Rolling Stones..., ale kdo jsou skuteční pionýři, kteří s tím začali?  

Otis Blackwell byl plodný fenomenální spisovatel, který napsal některé z nejlepších písní Elvise Presleyho. Byl to černoch a zemřel bez koruny. Dnes jsem potkal jeho dceru a jsem tím velice poctěný. Bylo to na stejné úrovni, jako kdybych potkal anglickou královnu. 

Jsem tady, abych promluvil o celé nespravedlnosti. Měli byste si něco zapamatovat: ve chvíli, kdy jsem začal lámat rekordy v prodeji - překonal jsem Elvisův rekord, překonal jsem rekord Beatles - ve chvíli, kdy jsem se má alba stala nejprodávanější v historii Guinessovy knihy rekordů, tehdy mě nazvali šílencem, nazvali mě homosexuálem, nazvali mě prznitelem dětí, řekli, že se pokouším bělit kůži. Udělali všechno proto, aby publikum obrátili proti mně. Tohle všechno je naprostá konspirace, musíte to vědět.

Znám svou rasu. Když se podívám do zrcadla, vím, že jsem černý.

Je čas na změnu. Až opustíte tuto budovu, nezapomeňte, co zde bylo řečeno. Vložte si to do svého srdce, uložte si to do svého podvědomí a udělejme s tím něco. Musíme. Musí nastat změna. Držme naše pochodně vysoko a získejme respekt, který si zasloužíme. Miluju vás. Miluju vás. (…) A pamatujte si, že jsme všichni bratři a sestry, ať už je naše barva jakákoliv.“


Michael Jackson, z řeči proti rasizmu (Sharpton’s National Action Network headquarters v Harlemu, New York, 2002)

 

 

"Cítím, že Michael přesahuje rasu. Když jsem zjistil, kdo Michael je, když jsem se učil o jeho životě a jeho světě, dospěl jsem k tomu, že Michael má hodně výjimečnou vlastnost – spojuje lidi všech ras. Podíváte- li se na obrazy v jeho domě, uvidítě děti ze všech kontinentů, všech barev a náboženství, oblečených ve svém národním oděvu."

Thomas Mesereau, Michaelův právník 

 

 

“Michael’s popularity appealed to the very young, the very old and everyone in between…blacks, whites.  And, that only happens once in a lifetime.” 

Dick Clark, The One 2003

 

 

 
“Together we can stop racism and prejudice. It's our only hope. Without hope, we are lost."
 
Michael Jackson

 


„Michael Jackson byl velkým světovým tanečníkem, zpěvákem a skladatelem. Měl jsem možnost ho osobně poznat v Praze při setkání s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Strávil jsem s Michaelem tři hodiny prohlídkou Pražského hradu. Měl jsem možnost poznat jej a zeptat se na problémy, které ho v té době sužovaly. Michael Jackson byl osobností, která pro černou komunitu udělala velmi mnoho. Možná, že to, že je dnes americkým prezidentem Obama, je tak trošku zásluhou Michaela Jacksona.“

Michael Kocáb

 

"Michael byl první černý umělec, který měl miliony bílých fanoušků, mužů i žen, kteří ho hluboce milovali a respektovali. Před Michaelem byli jiní talentovaní černí umělci, ale Michael byl první, kdo opravdu prolomil rasové bariéry a myslím, že do teď je stále jediný černý umělec, který má miliony fanoušků všech ras a ze všech kontinentů. Rasismus v médiích a v hudebních průmyslu je mnohem horší, než jak to vypadá. Udělali vše pro to, aby od něj (MJ) publikum odvrátili, on však přesto zůstal velice milující a starostlivý."

Ling Ngo

 

 

"...This is Michael Jackson. There`s not going to be another Michael Jackson ever, ever. He was the only person on this earth that can drop all races, all nationalities, all — everyone at a drop of a hat. He was the only person on this planet — I know no one on this planet that can do that."

- Joanelle Romero, Native American humanitarian, filmmaker, actress, recording artist and entrepreneur

 

Michael Jackson - píseň Heal The World na Superbowl 1993 (HD):

 

“He was a man of power, of positive power that brought people together. He brought  people of all walks of life, all nationalities, friends and foes alike. He was healing in spirit because he healed a lot of people with his music and with his spirit. Being in his presence, when he visited hospitals, the children would be miraculously healed.”

Jonathan Moffet, Michael´s drummer

 
 
"What attracted me the most about MJ was his capacity to reunite people from all races, nationalities and gender through his art. It’s something that politicians couldn’t and still aren’t able to do. I was always impressed by his humility after all the awards he received. I hate how he didn’t receive enough credits for his humanitarian actions. This man did so many good things for the world. His heart was as big as his success. I really love his philosophy of life, he only spoke when he had something important to say about all kind of subjects. One of MJ’s best speech was at the Oxford University. It really bothers that documentaries about MJ want to focus more about rumors from tabloids, his plastic surgeries rather than his messages of hope and love through his music."

Claire Legrand, YouTube comment Feb 2019


 

"Lidé nám říkali :´Prostě to tak berte (rasismus), protože takový je Jih. To je nevědomost a je to naučené, vůbec to není dáno geneticky. Malé děti v těchto zemích nemají předsudky. Byl bych rád, kdybyste toto také dali do úvozovek. Já opravdu nejsem osoba s přesudky. Věřím, že lidé by měli více myslet na Boha a jeho výtvory. Podívejte se na to množství divů v lidských tělech – různé barvy orgánů, barvy krve – a všechny tyto barvy tvoří v lidském těle různé věci. Je to nejúžasnější systém na světě, který tvoří úžasnou stavbu, lidskou bytost. A když se to děje s lidským tělem, proč bychom to nemohli udělat jako lidé? Tak to cítím. A proto si přeji, abych mohl pro svět udělat více. Rasismus je jediná věc kterou nenávidím. Skutečně. A proto se pokouším psát, vkládat to do písní, do tance, do mého umění – aby to učilo svět. Pokud to nemohou udělat politici, básníci by to měli vložit do poezie a spisovatelé by to měli dát do románů. To musíme dělat a myslím, že je moc důležité zachránit svět." 

Michael Jackson JET Interview (1979) 

Miluji lidi, kteří skutečně přispívají k potěšení a štěstí planety a lidstva, lidi se světlem – od Walta Disneyho přes Gandího a Edisona k Martinu Lutheru Kingovi. Tohle jsou lidé se světlem, kteří se skutečně starali o děti, spojovali rodinu a lásku. Tohle se snažím říct ve své hudbě a v mých písních.

Jestliže přijdete na můj koncert, uvidíte, jak se 200 000 lidí pohupuje, drží svíčky a říkají: ´Chceme zachránit svět´ a ´Milujeme tě´. Viděl jsem to na celém světě, od Ruska přes Německo a Polsko po Afriku a Ameriku. Všichni jsme stejní. Během představení lidé pláčou ve stejných okamžicích. Ve stejných chvílích se rozčilují a ve stejných jsou dojatí.“

Michael Jackson v časopise Gold Girl (2002)

 

Cítíš to?

Když se rozhlédneš, celý svět se spojuje

Cítíš to?
Je to cítit ve vzduchu, vítr to všude roznáší

Všechny barvy světa by se měly navzájem z celého srdce milovat

Ano, tak je to v pořádku

Předej mé poselství svému bratru a řekni mu to dvakrát.

Šiř to dál a snaž se učit člověka,

který nenávidí svého bratra,

když to neudělá nenávist.

Protože mi všichni jsme stejní
Krev, která je ve mně je krev, která je v tobě

Cítíš to?

Při každém tvém nadechnutí
Někdo někde jinde umírá
Každý zdravý úsměv
Znamená hlad a svár pro jiné dítě

Cítíš to?

Z písně Can You Feel It, kterou napsal Michael Jackson se svým bratrem Jackiem

 

 

"Michael was very sensitive to the overt racism of the American press, well aware that a caption can completely alter the context of a photograph, perpetuating negative stereotypes. He scrutinized every photograph I made and only the images he approved were released to the press."
 
Todd Gray, Michael´s photographer
 
 

 

"I believe MJ was chosen by God to change a generation, bring them into their calling and break racial barriers and color lines. His work has opened doors for so many to achieve their hearts desires!!! Thank you Michael for being my greatest artistic inspiration!"
 

Keeley "LockN' Key" Kaukimoce, dancer

 

 

 

Michael Jackson s lidmi z různých kultur světa:

 

 

Kontakt

Michael Jackson Forever kiwi@truemichaeljackson.com